Prognoza pogody 9-10.04.2025
Wydaje się, że po ostatnich spadkach temperatur nie ma już śladu. Nic bardziej mylnego. Ostatnia noc i poranek znów były mroźne w centrum, na południu oraz wschodzie. W ciągu dnia również temperatury jeszcze nie do końca przypominają te kwietniowe. We wtorek najcieplej było w Słubicach: +13 stopni. Najchłodniej znów w Zakopanym, zaledwie +3,2 stopnia. To i tak cieplej, bo ostatnimi czasy przez całą dobę mieliśmy ujemną temperaturę. Wtorek i tak upłynął pod znakiem dość ładnej aury, jednak na południu i południowym wschodzie mieliśmy przelotne opady. Co prawda w środę będzie tych opadów mniej (o ile w ogóle się pojawią) o tyle już we czwartek wraz z kolejna porcją arktycznego powietrza gdzieniegdzie pojawią się opady śniegu. Noce znów (przede wszystkim na wschodzie z większymi spadkami temperatury).
SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA:
Polska nadal znajduje się pomiędzy polem wyżowym ośrodka antycyklonalnego, znajdującego się nad Morzem Północnym, a niżem barycznym, który jeszcze przed chwilą znajdował się na granicy Białorusi i Rosji, ale już rozpoczął swoją wędrówkę w kierunku północno-wschodnim. Jego zatoka niskiego ciśnienia będzie oddziaływać zarówno we środę jak i we czwartek. Na zatoce „znajdą” się fronty zarówno ciepły, jak i chłodny. Nie jest wykluczone, że pojawi się front okluzji chłodnej, ale szanse są małe. W czwartek za linią frontu zacznie znów napływać zimne powietrze pochodzenia arktycznego, co zaowocuje znów większymi spadkami temperatur, szczególnie na wschodzie i północnym wschodzie. Za frontem w niestabilnej warstwie i szybszym przepływie dojdzie do rozwoju konwekcji. Znów spadnie śnieg i możliwe że zagrzmi.
9.04.2025r – ŚRODA:
Zachmurzenie umiarkowane i duże przede wszystkim na północy kraju. Najładniej na południu i w centrum. W ciągu dnia strefa zachmurzenia przemieści się dalej na południe i mocniej zachmurzy się na północnym wschodzie kraju. W ciągu dnia miejscami jakieś niewielkie, marginalne opady deszczu lub mżawki w części północnej kraju. Po południu zachmurzy się bardziej również na południu kraju. Tymczasem na północnym wschodzie pojawi się szeroka strefa opadów wielkoskalowych deszczu które będą wędrowały na południe i wieczorem obejmą Mazowsze, Kujawy oraz województwo Lubelskie. Przelotnie może popadać w województwie Łódzkim. Nocą na froncie chłodnym prawdopodobnie formacja liniowa, rozciągająca się od Lubuskiego przez Wielkopolskę po województwa południowe. Chwilami opady mocniejsze. Temperatura średnio od +7 do +11 / +12 stopni. Na zachodzie (krańce: od +13 do +14 stopni). Wiatr słaby i umiarkowany północno-zachodni. Ciśnienie 1014 – 1022 hPa.
NOCĄ ZE ŚRODY NA CZWARTEK ORAZ W CZWARTEK O PORANKU, SZCZEGÓLNIE NAD POLSKĄ WSCHODNIĄ, CENTRALNĄ I PÓŁNOCNO-WSCHODNIĄ SPADKI TEMPERATUR PONIŻEJ ZERA. MIEJSCOWO PONIŻEJ -4 STOPNI NA WYSOKOŚCI DWÓCH METRÓW. PRZY GRUCIE NIŻEJ.
10.04.2025r – CZWARTEK:
Zachmurzenie małe i umiarkowane. Na krańcach południowej Polski jeszcze chmury frontu i opady śniegu, które mogą być miejscowo jeszcze intensywne. Oznacza to możliwość pojawienia się pokrywy śnieżnej. Pierwszy raz tej wiosny i tego roku na Kasprowym Wierchu pokrywa przekroczy 100 cm :D. W południowych rejonach Małopolskiego oraz Podkarpackiego możliwe bardzo trudne warunki na drogach. Od północy w związku z silnym przepływem oraz większym gradientem pionowym temperatury dojdzie do inicjacji konwekcji. W niemal całej Polsce wschodniej (Mazowsze / Świętokrzyskie również) opady przelotne śniegu, które mogą być intensywne. Niewykluczone burze śnieżne i opady krupy śnieżnej. Opady mieszane również na Ziemi Łódzkiej oraz miejscowo w woj. Kujawsko – Pomorskim. Zachód kraju raczej w chmurach ładnej pogody. Do wieczora sytuacja nie zmieni się, ale opadów najwięcej na południowym wschodzie i tam nadal sporo konwekcji. Temperatura od +1 / +3 stopni w całym pasie Polski wschodniej (ciepło co?) przez +4 / +6 w centrum, na południu i północy do +7 / +11 na zachodzie kraju. Niewykluczone, że będzie więcej. Wiatr umiarkowany i dość silny północny, będzie potęgował uczucie chłodu i zimna. Ciśnienie 1014 – 1024 hPa.

Nasz ekspert: Jarosław Turała – Miłośnik, pasjonat i popularyzator meteorologii. Autor bloga „Sorry taki mamy klimat, czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały www.facebook.com/meteoexpert