Za nami dynamiczny czwartek, a jeszcze bardziej dynamiczny wieczór i noc z czwartku na piątek. Po południu nad Terespolem mieliśmy do czynienia z naprawdę niemal podręcznikową superkomórką burzową. Pierwsza część nocy za sprawą wędrującego niżu górnego przyniosła w południowej części kraju pojawienie się superkomórek burzowych, które przyniosły, zarówno opadów, jak i burz. Jedna z nich w okolicach miejscowości Włodowice przybrała niemal podręcznikowy skan radarowy, z możliwością wystąpienia skanu o charakterze – hook echo. Jest to sygnatura przypominająca hak w superkomórce burzowej, w której mamy znaczny prąd wstępujący z większą rotacją. Istniała szansa na pojawienie się trąby powietrznej i to nie tylko w tym regionie. Piątek również przyniesie dynamikę w pogodzie i to od samego rana.
SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA:
Polska przede wszystkim południowa jest w zasięgu wędrującego niżu barycznego (górnego), który wraz z obecnością lekko pofalowanego frontu atmosferycznego. W wielu miejscach widoczne były i są strefy zbieżności, które intensyfikowały i jeszcze w piątek będą intensyfikować zjawiska konwekcyjne. Po dość powolnym przejściu niżu, nastąpi znów przejście w obszar wysokiego ciśnienia, który przyniesie nieco lepszą i stabilniejszą pogodę.
7.06.2024r – PIĄTEK:
Zachmurzenie umiarkowane i duże przede wszystkim w centrum i na zachodzie kraju. Jeszcze przed południem intensywne opady deszczu, (niewykluczony grad) oraz burze możliwe są w Wielkopolsce, Łódzkim, oraz Kujawsko-Pomorskim. Nie jest wykluczone, że przed południem przez te regiony przejdzie jakiś aktywniejszy układ z większą ilością zarówno wyładowań, jak i deszczu. Trzeba również wspomnieć o możliwości pojawienia się superkomórek burzowych. Opady intensywne i burze pojawią się także mniej więcej od południa (pora dnia), na zachodzie, północnym zachodzie kraju oraz na południowym wschodzie kraju. W drugiej części dnia , opady i burze przesuną się również na wschód, jednak będą miały charakter mocno rozproszony. Temperatura od 14-17 stopni na północy i północnym zachodzie przez 19-21 miejscami 22 na przeważającym obszarze kraju, do 23 – 25 stopni na południu oraz południowym wschodzie kraju. Wiatr słaby, na południu umiarkowany, w czasie burz porywisty, wiejący z różnych kierunków. Ciśnienie 1016 – 1017 hPa.
8.06.2024r – SOBOTA:
Zachmurzenie małe i umiarkowane. Jedynie na północy i południu nieco więcej chmur. W Świętokrzyskim opady deszczu jeszcze przed południem. W ciągu dnia rozwój konwekcji przede wszystkim na Pomorzu środkowym oraz lokalnie na południu, wliczając Świętokrzyskie. Poza tym bez „rewelacji” i sporo słońca na niebie. Temperatura od 22 do 25 stopni, z tym, że w opadach możliwe są spadki temperatur poniżej 18-20 stopni. Wiatr umiarkowany południowozachodni. Ciśnienie 1014-1016 hPa.
Nasz ekspert: Jarosław Turała – Miłośnik, pasjonat i popularyzator meteorologii. Autor bloga „Sorry taki mamy klimat, czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały www.facebook.com/meteoexpert