Prognoza pogody na 16.02.2025
Za nami dość spokojna sobota. Najcieplej było w Szczecinie, gdzie zanotowano +2 stopnie. Najchłodniej w Zakopanem -5,9 stopnia. Dominowało zachmurzenie duże, a szczególnie na północy kraju i tam padał śnieg. Podobnie było na krańcach Polski południowozachodniej, ale tam opady były mniejsze. W ciągu nocy dopadało nieco śniegu na północnym wschodzie i północy. Wszystko przez tzw. efekt jeziora / morza, gdy nad ciepłe wody powierzchniowe napłynie chłodniejsze powietrze. Wskutek dość szybkiego parowania i natrafienia na chłód, powstają chmury konwekcyjne, które przynoszą sporo opadów. Z kolei na północnym wschodzie nocą zaznaczył się wędrujący niż górny, który przyniósł również silniejsze, konwekcyjne opady. Niedziela co prawda również upłynie pod znakiem opadów, ale słońca powinno być zdecydowanie więcej.
SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA:
Polska znajduje się w bezpośrednim oddziaływaniu pola wysokiego ciśnienia. Jeszcze dwanaście godzin temu mieliśmy do czynienia z prawilnym wyżem, jednak osłabł on dość znacznie i zanikł. Znajdujemy się więc w polu wyżowym (klinie) ośrodka znajdującego się nad Norwegią. Pogodę w kraju kształtuje również niż baryczny znad Rosji, po którego zachodniej stronie spływa mroźne, arktyczne powietrze. Z uwagi na zachmurzenie, spadki w ciągu dnia nie są takie drastyczne. Nocą podobnie, ale gdy tylko się rozpogodzi, temperatura natychmiast spada „grubiej”.
16.02.2025r – NIEDZIELA:
Zachmurzenie umiarkowane i duże niemal w całej Polsce. Jedynie w pasie północnych województw od rana więcej słońca. Opady przede wszystkim na Podlasiu, Warmii, Mazurach oraz Pomorzu. Niewykluczone przelotne opady w Wielkopolsce oraz w górach. W ciągu dnia opady przemieszczą się do centrum oraz nad południe kraju. Najmocniej może padać od Wielkopolski, przez Łódzkie, Mazowieckie i Lubelskie. Zaznaczyć należy, że będą to opady pochodzenia konwekcyjnego więc te opady mogą być intensywniejsze. Wzdłuż wybrzeża również opady związane z efektem morza, ale one powinny zaniknąć. Wieczorem znów mocniej popada na Warmii i Mazurach (też lokalnie i miejscowo). Poza tym powinno od południa do wieczora pojawić się coraz więcej słońca. Temperatura od -5 / -3 stopni na północnym wschodzie przez -2 / -1 nad większością regionów. Najcieplej na zachodzie i północnym zachodzie: od 0 do +2 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, wiał będzie z różnych kierunków. Ciśnienie 1023 – 1025 hPa.
Nasz ekspert: Jarosław Turała – Miłośnik, pasjonat i popularyzator meteorologii. Autor bloga „Sorry taki mamy klimat, czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały www.facebook.com/meteoexpert