ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 28.05.2024r – 12:00 CEST – 29.05.2024r – 02:00 CEST
OBSZARY OBJETE OSTRZEŻENIEM –
– Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy do 2 cm. Na zaznaczonym obszarze możliwe są silniejsze porywy wiatru do 70 km/h oraz w marginalnym stopniu możliwość wystąpienia trąby powietrznej.
– Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu oraz gradu o marginalnej średnicy oraz porywów wiatru do 45/50 km/h.
SYTUACJA BARYCZNA – Polska znajduje się na skraju wyżu znad Rosji oraz wędrującego płytkiego niżu wraz z widoczną zatoką niskiego ciśnienia. Z zachodu na wschód będzie przemieszczał się front atmosferyczny, za którym napływać zacznie chłodniejsza masa powietrza. Tuż przed frontem znajdować się będzie strefa zbieżności, która również przyczyni się do intensyfikacji zjawisk atmosferycznych.
SPODZIEWANE ZJAWISKA –
– UMIARKOWANE / INTENSYWNE OPADY DESZCZU
– OPADY GRADU O ŚREDNICY DO 2 CM
– BURZE JEDNO / WIELOKOMÓRKOWE
– BURZE SUPERKOMÓRKOWE
– SILNIEJSZE PORYWY WIATRU DO 70 KM/H
– MARGINALNA SZANSA NA WYSTĄPIENIE TRĄBY POWIETRZNEJ
– BURZE AKTYWNE POD WZGLĘDEM WYŁADOWAŃ.
OPIS ZAGROŻENIA – Niemal codziennie mamy do czynienia z burzami. Taka sytuacja trwa mniej więcej tydzień. Są miejsca w Polsce, gdzie praktycznie codziennie pada i grzmi, ale niestety są też rejony, gdzie albo spadło parę kropel, albo nie padało wcale. Niestety tutaj punktowość zjawisk wpływa na to, czy gdzieś spadnie deszcz, czy nie. Dziś od zachodu wejdzie strefa frontu atmosferycznego, a tuż przed nim znana już strefa zbieżności, która znów zintensyfikuje wszelakie zjawiska. Pierwsze opady i burze powinny pojawić się już mniej więcej około południa. Po południu, szczególnie w strefach zaznaczonych na żółto bardzo szybko dojdzie do inicjacji konwekcji. Chmury szybko się wypiętrzą i przyniosą przelotne opady i burze. Niestety znów może dojść do punktowych zalań i podtopień. W strefie zbieżności jest szansa na wytworzenie się superkomórek burzowych, które przyniosą opady gradu (chociaż burze bez cech superkomórki również mogą go generować, ale o mniejszej średnicy) o średnicy do 2 cm. Również w tych tworach istnieje ryzyko pojawienia się silniejszych porywów wiatru. Nie powinny to być jakieś huraganowe porywy, ale do 70 km/h może gdzieś tam dmuchnąć. Należy również wspomnieć, o możliwości wystąpienia większej aktywności pod względem wyładowań atmosferycznych, czyli mówiąc kolokwialnie będzie często błyskać. Oczywiście istnieje większe ryzyko pojawienia się pożarów wywołanych przez piorun. Strefa opadów i burz będzie przemieszczać się bardzo powoli na wschód, a powoli, ze względu na blokadę ze strony wyżu rosyjskiego. Burze (bo opady w mniejszym stopniu), powinny zanikać jeszcze w pierwszej części nocy.
Nasz ekspert: Jarosław Turała – Miłośnik, pasjonat i popularyzator meteorologii. Autor bloga „Sorry taki mamy klimat, czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały www.facebook.com/meteoexpert