OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE

allert pogodowy

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 21.08.2024r – 02:00 CEST – 21.08.2024r – 22:00 CEST

OBSZARY OBJĘTE OSTRZEŻENIEM:

alert 20240821

Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM:

Z uwagi na możliwość wystąpienia bardzo intensywnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy do 2-3 cm. Niestety spodziewać należy się bardzo silnych porywów wiatru w zakresie 70-100 km/h

Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM:

Z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych oraz bardzo intensywnych opadów deszczu oraz gradu o marginalnej średnicy. W tych rejonach możliwe również silniejsze porywy wiatru o prędkości do 70 km/h.

SYTUACJA BARYCZNA:

Polska znajduje się na skraju wyżu znad Rosji, jednocześnie dostając się powoli od zachodu w objęcia zatoki niżowej wraz z wędrującym, chłodnym frontem atmosferycznym. Przed frontem należy spodziewać się linii zbieżności wiatru. Na mapach „średnich” (wysokość 500 hPa) widać wyraźnie zbliżającą się w naszym kierunku zatokę w środowisku fali krótkiej górnej z widocznym szybszym przepływem powietrza oraz zwiększającym się gradientem pionowym temperatury. Dodatkowo będziemy mieli do czynienia z tzw. ujemnym pochyleniem zatoki (negative tilted through). Na jeszcze jedną rzecz trzeba zwrócić uwagę, a mianowicie na równie większy gradient (różnicę) poziomy temperatury. Owe Czynniki te będą sprzyjały tworzeniu się miejscami silnych burz, również wiatrowych oraz intensywnych opadów. Po przejściu frontu powoli i sukcesywnie zaczniemy dostawać się pod obszar wysokiego ciśnienia wędrującego ośrodka wyżowego znad Austrii.

SPODZIEWANE ZJAWISKA:

  • BARDZO INTENSYWNE OPADY DESZCZU
  • OPADY GRADU O ŚREDNICY DO 3 CM
  • BARDZO SILNE PORYWYWY WIATRU DO 100 KM/H
  • BURZE JEDNO / WIELOKOMÓRKOWE
  • BURZE SUPERKOMÓRKOWE
  • SILNE PRĄDY ZSTĘPUJĄCE
  • NIE WYKLUCZONE POJAWIENIE SIĘ TRĄBY POWIETRZNEJ
  • ZALANIA / PODTOPIENIA

OPIS ZAGROŻENIA:

Już nocą na zachodzie kraju pojawią się chmury frontu atmosferycznego z wędrującą przed nim strefą zbieżności. Będzie dość sporo opadów i miejscowych burz, ale zjawiska nie powinny jeszcze być mocno dokuczliwe. Ze względu na większą prognozowaną wodność troposfery, opady będą intensywne i powodować będą zalania i podtopienia. Tymczasem w ciągu dnia wraz ze zwiększającym się gradientem (różnicą) poziomym temperatury, zacznie uaktywniać się strefa zbieżności przed frontem atmosferycznym. Z uwagi na pojawienie się szybszego przepływu oraz zatoki odchylonej negatywnie dojdzie do szybkiego rozrostu chmur konwekcyjnych. Dokładnej linii, gdzie zaczną tworzyć się niebezpieczne zjawiska nie jestem w stanie na tę chwilę określić. Nie mniej jednak przyjmijmy, że będą to rejony od których zaczynają się strefy żółte. Dość szybko pojawią się superkomórki burzowe, oraz układy wielokomórkowe, w których również należy spodziewać się superkomórek. Nie jest wykluczone pojawienie sie struktury liniowej wraz z bardzo silnymi porywami wiatru, nie mniej jednak na uwadze trzeba mieć możliwość wystąpienia bardzo silnych prądów zstępujących w wędrujących na czele linii zbieżności superkomórek. Nie ukrywam, że porywy mogą powodować szkody materialne, a ich prędkość może przekraczać 90 – 100 km/h. Burze i opady będą dalej przemieszczać się na wschód i nocą powinny opuścić nasz kraj. W chłodniejszej i niestabilnej masie powietrza za frontem, również niewykluczone przelotne opady i burze.

Od razu wspominam, że burze mają charakter lokalny i nie muszą wystąpić akurat nad „Waszym” regionem, czy miejscowością.

Nasz ekspert: Jarosław Turała – Miłośnik, pasjonat i popularyzator meteorologii. Autor bloga „Sorry taki mamy klimat, czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały  www.facebook.com/meteoexpert