ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 22.07.2024r – 10:00 CEST – 23.07.2024r – 03:00 CEST
OBSZARY OBJĘTE OSTRZEŻENIEM :
Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM
Z uwagi na możliwość wystąpienia bardzo intensywnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy do 3 cm. Nie jest wykluczone pojawienie się silnych porywów wiatru o prędkości do 80 km/h.
Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM
Z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych / bardzo intensywnych opadów deszczu oraz opadów gradu o średnicy 1-2 cm. Również w tych regionach należy spodziewać się silniejszych porywów wiatru o prędkości do 60/65 km/h.
SYTUACJA BARYCZNA
Polska znajduje się w obszarze oddziaływania płytkiej zatoki niskiego ciśnienia, ośrodka niskiego ciśnienia położonego nad Islandią. Do Polski dociera więc front atmosferyczny, który wyprze ciepłe, a w zasadzie gorące powietrze i zastąpi chłodniejszym (zaznaczam, ze nie bardzo chłodnym, czy zimnym wręcz). Przed frontem należy liczyć się ze strefą zbieżności w dolnej troposferze, a to oznacza inicjację głębszej konwekcji. Standardowo spadnie deszcz oraz przejdą burze.
SPODZIEWANE ZJAWISKA:
- INTENSYWNE / BARDZO INTENSYWNE OPADY DESZSCZU
- OPADY GRADUY O ŚREDNICY DO 3 CM
- SILNIEJSZE PORYWY WIATRU DO 80 KM/H
- BURZE JEDNOKOMÓRKOWE
- MARGINALNIE UKŁADY WIELOKOMÓRKOWE
- BURZE SUPERKOMÓRKOWE
OPIS ZAGROŻENIA:
Tak się zastanawiałem, czy nie napisać komunikatu jedynie zamiast ostrzeżenia, ale ponieważ gdzieś punktowo może być bardziej dynamicznie, to pojawiło się ostrzeżenie. Dziś, jak już wiadomo przez Polskę będzie przemieszczał się front atmosferyczny, przed którym na linii zbieżności pojawi się głębsza konwekcja. Ta będzie przybierała raczej formy zarówno izolowane, jak i mniejszych układów. W obecnych warunkach jest szansa znów na pojawienie się superkomórek burzowych i to one mogą wygenerować gradziny o średnicy do 3 cm. Pamiętajcie, że jest tam napisane do 3, a nie 3cm. Może się okazać również, że gradziny będą miały większą średnicę, ale raczej szanse są marginalne. W ewentualnych układach burzowych oczywiście należy spodziewać się silniejszych porywów wiatru, które mogą miejscami powodować szkody materialne. To samo tyczy się ewentualnych superkomórek. które również mogą wygenerować silniejsze porywy oraz większą ilość wyładowań atmosferycznych. Przy tej okazji z uwagi na prognozowane nieco podwyższone wartości PW (Wodność troposfery) opady będą na tyle „skuteczne”, że będą powodowały podtopienia oraz miejscowe zalania. Z uwagi na niski dość przepływ, wszystkie te wytwory będą dość niemrawo przemieszczać się na na wschód. Istnieje też szansa, że w miarę przemieszczania się, front zacznie punktowo zmieniać intensywność zjawisk, a to oznacza możliwość jeszcze większej ich „lokalności” i punktowości. Wieczorem burz i opadów powinno być mniej, chociaż na północnym wschodzie jeszcze aktywność konwekcyjna powinna być nieco wyższa.
Pamiętać należy, że burza ma charakter lokalny, a mapa przedstawiona na charakter poglądowy.
Nasz ekspert: Jarosław Turała – Miłośnik, pasjonat i popularyzator meteorologii. Autor bloga „Sorry taki mamy klimat, czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały www.facebook.com/meteoexpert