ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 22.05.2024r – 11:00 CEST – 22.05.2024r – 23:59 CEST
OBSZARY OBJĘTE OSTRZEŻENIEM –
– Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych / bardzo intensywnych opadów deszczu oraz opadów gradu o średnicy do 3 cm. W czasie burz jest spodziewany silniejsze porywy wiatru do 75 km/h. W tych regionach należy spodziewać się burz, które będą obfite w wyładowania atmosferyczne.
– Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu oraz gradu o marginalnej średnicy. Dodatkowo spodziewać należy się silniejszych porywów wiatru do 40/45 km/h.
SYTUACJA BARYCZNA – Polska powoli i sukcesywnie zacznie dostawać się od strony południowej w strefę pofalowanego lekko frontu atmosferycznego. To właśnie on przyniesie zmianę pogody, przelotne opady oraz burze. Nie jest wykluczone, że pojawi się na strefie frontu, płytki niż baryczny, który może delikatnie zintensyfikować zjawiska.
SPODZIEWANE ZJAWISKA –
– INETSNYWNE / BARDZO INTENSYWNE OPADY DESZCZU
– OPADY GRADU O ŚERDNICY DO 3 CM.
– BURZE JEDNO / WIELOKOMÓRKOWE
– BURZE SUPERKOMÓRKOWE
– SILNIEJSZY WIATR O PRĘDKOŚCI W PORYWIE DO 75 KM/H.
– PODTOPIENIA / ZALANIA
– NIEWYKLUCZONE POWODZIE BŁYSKAWICZNE
Na niebie o poranku już widać chmury Cumulus castellanus, a to zazwyczaj nie wróży nic dobrego. Oznacza to sporo wilgoci i niestabilność troposferze.
Dziś od południa kraju wejdzie strefa frontu atmosferycznego,. który ma lekką tendencję do falowania. W strefie przedfrontowej pojawi się również zbieżność w dolnej troposferze, która również będzie intensyfikować zjawiska. Niestety znów wiele czynników może się złożyć na dzisiejszą dynamikę w pogodzie. Pierwszą będzie właśnie zarówno linia zbieżności przed frontem, jak i sam front atmosferyczny. Drugim jest po raz kolejny słaby przepływ w całym przekroju troposfery, który sprawi, że przemieszczanie się powstałych komórek będzie na tyle słabe, że te mogą mieć znów charakter stacjonarny lub niemal stacjonarny. Oznacza to oddziaływanie przez dłuższy czas komórki, która generując ponadnormatywne opady, może powodować powodzie błyskawiczne, które niestety będą zalewać i podtapiać. Kolejnym elementem wpływającym na dzisiejszą dynamikę jest spora porcja wilgoci oraz niestabilność w troposferze. Będzie to sprzyjało powstawaniu bardzo rozbudowanych w pionie chmur, które będą mocno uwodnione, przez co możliwe będą wspomniane wcześniej podtopienia i zalania. Niestety takich miejsc będzie sporo. Dodatkowo linia przemieszczania się komórek i ich ułożenie może być przyczyną pojawienia się zjawiska – „training storms”. Jest to sytuacja ,kiedy nad danym obszarem przechodzą burze jedna po drugiej. Oznacza to jeszcze większe ryzyko podtopień. Dzisiejsze zjawiska będą również bogate w wyładowania atmosferyczne. Mogę śmiało napisać, że będzie ich naprawdę sporo i mogą wzbudzać niepokój. Większa ilość wyładowań sprawi, ze zwiększy się ryzyko pożarów wywołanych właśnie przez wyładowania. W strefie burz istnieje ryzyko pojawienia się silniejszych porywów wiatru, które mogą powodować niewielkie szkody materialne lub przerwy w dostawie energii elektrycznej. Największa intensywność zjawisk spodziewana jest w godzinach 12 – 17/18 CEST.
Nasz ekspert: Jarosław Turała – Miłośnik, pasjonat i popularyzator meteorologii. Autor bloga „Sorry taki mamy klimat, czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały www.facebook.com/meteoexpert