!!! OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE !!!

!!! OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE !!!

allert pogodowy

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 12.07.2024r – 15:00 CEST – 13.07.2024r – 06:00 CEST

OBSZARY OBJĘTE OSTRZEŻENIEM

alert 20240712

– Obszary zaznaczone kolorem – CZERWONYM:

Z uwagi na możliwość wystąpienia bardzo intensywnych, miejscami nawalnych opadów deszczu oraz opadów gradu o średnicy do 3 – 5 cm. W tych regionach nie jest wykluczony silny i porywisty wiatr, osiągający prędkość 100 km/h. W przypadku superkomórek, istnieje szansa na pojawienie się trąby powietrznej.

– Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM :

Z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych / bardzo intensywnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy do 2 cm. Nie jest wykluczony silny i porywisty wiatr, osiągający prędkość do 70-80 km/h.

– Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM:

Z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych, miejscami intensywnych opadów deszczu oraz gradu o marginalnej średnicy. Również tutaj należy spodziewać się miejscami silniejszych porywów wiatru do 50-60 km/h.

SYTUACJA BARYCZNA:

Polska znajduje się w oddziaływaniu odchodzącego wyżu znad Polski północnej. Jednocześnie na zachód od naszych granic powoli zbliża się niż baryczny. Ogólnie rzecz biorąc znajdujemy się obecnie w sektorze ciepła pomiędzy ciepłym, a chłodnym frontem atmosferycznym. W ciągu najbliższych godzin do Polski zachodniej zbliży się front atmosferyczny chłodny, który powoli będzie wędrował z zachodu na wschód. W obszarze przedfrontowym znajdzie się linia zbieżności, w której dojdzie do inicjacji konwekcji głębszej. Dodatkowo jest niewielka szansa na zaburzenie falowe na froncie, co mogłoby zapoczątkować cyklogenezę i powstanie niżu barycznego na wspomnianym zafalowaniu.

SPODZIEWANE ZJAWISKA:

BARDZO INTENSYWNE / NAWALNE OPADY DESZCZU

OPADY GRADU O ŚREDNICY DO 5 CM (MIEJSCAMI WIĘKSZE)

SILNY I BARDZO SILNY WIATR O PRĘDKOŚCI DO 100 KM/H

BURZE WIELOKOMÓRKOWE

BURZE SUPERKOMÓRKOWE

NIEWYKLUCZONY UKŁAD MCS

NIEWYKLUCZONE TRĄBY POWIETRZNE / LEJKI KONDENSACYJNE

ZALANIA PODTOPIENIA

FORMACJE LINIOWE

BURZE BOGATE POD WZGLĘDEM ILOŚCI WYŁADOWAŃ

OPIS ZAGROŻENIA:

Dziś w sumie to miałem wielkie obawy pisząc treść tego ostrzeżenia. Mianowicie jest nadal wiele niewiadomych, a jednak człowiek chciałby być profesjonalistą. No więc obecnie znów znajdujemy się w objęciach ciepłego sektora i to widać po wskazaniach termometrów. Nie jest bardzo gorąco, ale ilość wilgoci jest taka, że nie trzeba do krajów tropikalnych się udawać, by tego typu klimatu zaznać (chociaż wiem, że tam jest jeszcze gorzej. Dziś początkowo burze i opady pojawią się w południowej części kraju i będą to komórki wyizolowane, które już mogą miewać charakter superkomórek i nieść ze sobą sporo opadów i burz. Już niebawem jednak wkroczą burze znad południowego zachodu, które powoli będą przemieszczać się przez obszar Dolnego Śląska oraz woj. Opolskiego. Tutaj sytuacja może być analogiczna do wczorajszej z Małopolski, gdzie mieliśmy wysyp zarówno mniejszych układów wielokomórkowych, jak i porozsiewanych superkomórek. Jedna z nich wygenerowała trąbę powietrzną. Tak więc należy liczyć się ze sporą ilością superkomórek, które przyniosą (z powodu większej wodności troposfery) bardzo intensywne lub nawalne opady. Nie są więc wykluczone powodzie błyskawiczne. Dodatkowo superkomórki mogą wygenerować opady nieco większego gradu oraz silne prądy zstępujące. Z powodu niskiego poziomu kondensacji oraz lepszych warunków kinematycznych, nie wyklucza się pojawienia trąby powietrznej.

No właśnie, a dalej? Dalej sytuacja może być dwojaka, bo mowa była o zafalowaniu frontu, ale nikt do końca nie wie, jak mocno zafaluje. Istnieje nawet ryzyko pojawienia się płytkiego niżu, który wpadłby pod postacią Mezoskalowego Układu Konwekcyjnego. Układ powstały wieczorem może osiągać dość rozległe rozmiary, przyniesie ulewne opady deszczu, wyładowań moc oraz silniejszy wiatr. Wydaje się, że porywów powyżej 120 km/h nie powinno być i tutaj głównie śledziłbym jednak powstałe superkomórki, z których po prostu może zejść prąd zstępujący lub wspomniana trąba powietrzna. Układ będzie się przemieszczał przez Dolny Śląsk i Opolskie w kierunku Wielkopolski oraz Łódzkiego. Na jego czele wspomniane silniejsze porywy wiatru oraz intensywne opady (nie zapominamy o gradzie). Może się okazać, że układ jest jedynie okazały na radarze odbiciowości oraz teledetekcji – sporo wyładowań atmosferycznych, ale jak będzie naprawdę, dowiemy się po przejściu układu. Trzeba również założyć powstanie formacji liniowej z ewentualnymi silnymi porywami wiatru i pięknymi co tu dużo pisać – chmurami szelfowymi. Co może pójść w kierunku tego, że układ nie będzie taki groźny, jak „zakładamy”? Mizerny przepływ powietrza w wyższej partii torposfery. Im dalej wspomniany układ (o ile nadal będzie układem) będzie się przemieszczał w górę „tabeli” (mowa o mapie), tym układ powinien słabnąć. No właśnie – powinien, a wiem doskonale, że przy tej wilgotności istnieje ryzyko powstania mniejszych „elementów” burzowych, również o charakterze wielokomórkowym – tak może być zarówno w strefach żółtych, jak i zielonych.

Czas pokaże jak będzie i mimo czerwonego koloru i groźnych „ikon” gdzieś z tyłu głowy niech zaświta myśl. że może być znacznie spokojniej (oczywiście nie zapominamy o superkomórkach) w układzie.

Nasz ekspert: Jarosław Turała – Miłośnik, pasjonat i popularyzator meteorologii. Autor bloga „Sorry taki mamy klimat, czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały  www.facebook.com/meteoexpert