OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE !!!

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE !!!

allert pogodowy

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 18.06.2024r – 20:00 CEST – 19.06.2024r – 04:00 CEST

OBSZARY OBJĘTE OSTRZEŻENIEM:

alert 20240618

Obszary zaznaczone kolorem – CZERWONYM:

z uwagi na możliwość wystąpienia bardzo intensywnych miejscami nawalnych opadów deszczu, gradu o średnicy do 5 cm oraz silnymi porywami wiatru dochodzącymi do 70-90 km/h. Niewykluczony tutaj, w zasadzie spodziewany jest Mezoskalowy Układ Konwekcyjny (MCS).

Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM:

z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych opadów deszczu oraz gradu do 2-3 cm średnicy. Nie jest wykluczone pojawienie się porywów wiatru w zakresie 55-70 km/h.

SYTUACJA BARYCZNA:

Polska znajduje się na skraju wyżu znajdującego się nad Rumunią w słabnącym obszarze siodła barycznego. Od północnego zachodu i zachodu zaznaczy się strefa frontu atmosferycznego, który rozciąga się od zachodnich wybrzeży Francji, przez Europę środkową po Skandynawię. W środkowej troposferze widać wyraźnie zbliżającą się w kierunku właśnie Europy środkowej zatoka ze zwiększonym gradientem pionowym temperatury. Dodatkowo dostaniemy się pod wpływ szybszego przepływu zarówno w środkowej, jak i wysokiej troposferze. Lekkie zafalowanie przy szybszym przepływie, może skutkować wytworzeniem się ośrodka niskiego ciśnienia wraz z generacją „mniejszych” frontów oraz stref zbieżności. Szybszy przepływ będzie wdzierał się powoli także do Polski intensyfikując wszelakie zjawiska konwekcyjne.

SPODZIEWANE ZJAWISKA:

  • BARDZO INTENSYWNE / NAWALNE OPADY DESZCZU,
  • OPADY GRADU NAWET DO 5 CM ŚREDNICY (miejscami w strefach superkomórek),
  • PODTOPIENIA / ZALANIA,
  • BURZE SUPERKOMÓRKOWE,
  • BURZE WIELOKOMÓRKOWE,
  • SILNE PORYWY WIATRU DO 90 KM/H (miejscami),
  • POWSTANIE UKŁADU MCS,
  • DUŻA AKTYWNOŚĆ BURZ POD WZGLĘDEM WYŁADOWAŃ,
  • NIE WYKLUCZONE SZKODYMATERIALNE / PRZERWY W DOSTAWIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ.

OPIS ZAGROŻENIA:

W ciągu dnia w Polsce było bardzo duszno oraz parno ze względu na sporą porcję wilgoci w warstwie przyziemnej. Operacja słońca i „puszczenie” warstwy hamującej, spowodowało wysyp punkowej (naprawdę punktowej) konwekcji, która przyniosła w wielu miejscach kraju sporo deszczu oraz burz. Z uwagi na jeszcze niewielki przepływ powietrza burze i opady miały charakter niemal stacjonarny. Tak działa wilgoć, ciepło i troszkę prądu wstępującego. Tymczasem wydaje się, że przed nami, a w szczególności wieczorem i nocą w strefach przede wszystkim czerwonych więcej dynamiki w pogodzie.

W ciągu pierwszej części nocy jeszcze nad Niemcami powinien pojawić się większy układ konwekcyjny (MCS), który wraz z szybkim przepływem powietrza powinien się do nas pofatygować. Układ ten powinien się przemieszczać tuż przed niżem właśnie w strefie frontowej. Przede wszystkim należy wspomnieć o możliwości wystąpienia bardzo intensywnych opadów deszczu, miejscami nawet nawalnych, które mogą spowodować podtopienia i zalania. Plusem tego jest dość szybkie przemieszczanie się strefy więc zaleje, ale „utopi”. Burze, które wystąpią w układzie będą mocno aktywne pod względem wyładowań. Będzie spora szansa na efekt „strobo”.

Prognozowany grad o średnicy do 5 cm wystąpi prawdopodobnie jedynie w strefach burz superkomórkowych (o ile się pojawią, ale szansa jest ), które pojawią się na południu układu burzowego (południowe części stref czerwonych) w obszarze przedfrontowym. Oznacza to, że w samym układzie o ile nie wytworzy się jakaś superkomórka również w tylnej jego części, powinno być pod tym względem spokojnie, a gradziny nie powinny przybierać większych rozmiarów. Nie mniej jednak trzeba na te wspomniane superkomórki uważać, bo mogą one rzeczywiście narobić „bigosu”, a nie każdy ten „bigos” lubi. Wiatr w czole układu powinien wiać z prędkością do 70 km/h, ale w układach często ta prędkość jest większa. Wszystko mówiąc wprost obije się, jak mocny i „zbudowany” wejdzie on do Polski. Istnieje zagrożenie oczywiście, że porywy gdzieś dojdą do 90 km/h, ale w takich warunkach trudno to ocenić – przekonamy się po przejściu układu. Za układem, jeśli pojawi się niż, powinno być spokojniej. W centrum, jak w oku cyklonu – cisza i spokój, jednak na północy możliwe są nadal opady i burze, ale nie tak znaczące.

Z każdą godziną powoli układ powinien nieco słabnąć. Oczywiście może generować zarówno opady jak i wyładowania, ale z każdym kilometrem na wschód, o ile nie dostanie jakiegoś „paliwa” powinien nieco tracić na rezonie i o poranku winniśmy go widzieć już w formie porcji opadów na Warmii i Mazurach.

Nasz ekspert: Jarosław Turała – Miłośnik, pasjonat i popularyzator meteorologii. Autor bloga „Sorry taki mamy klimat, czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały  www.facebook.com/meteoexpert