Prognoza pogody na 29.12.2024
Niesamowite co się dzieje podczas inwersji temperatury w Polsce. Jest to sytuacja kiedy wyżej jest cieplej niż niżej. Spowodowane jest to pogodą wyżową oraz osiadaniem powietrza. Tam wyżej mamy przepływ powietrza i wymianę mas powietrza. Niżej jest niemal bezwietrznie i nie ma jak wymienić się powietrze. Stąd w sobotę najcieplej było w Zakopanem, gdzie zanotowano aż 12 stopni. Nieco powyżej 7 stopni było na Śnieżce. Najchłodniej było w Lublinie. Tam przez cały dzień panował lekki przymrozek, a maksymalnie zanotowano -1,2 stopnia. Niedziela to kontynuacja pogody zarówno szarej i pochmurnej, jak i słonecznej z tym, że tutaj w tym temacie jest dość grząsko i obszary rozpogodzeń mogą się różnić od zakładanych w prognozie.
SYTUACJA BARYCZNA:
Polska znajduje się nadal w polu wyższego ciśnienia, ośrodka przemieszczającego się nad Bałkany. Zauważymy również nieco szybszy przepływ powietrza na północy kraju, który będzie związany z nieco większym gradientem poziomym ciśnienia atmosferycznego. Nie mniej jednak zostanie on zauważony jedynie w strefie przybrzeżnej. Nadal w słabym przepływie będzie sporo chmur i mgieł, a inwersja sprawi, że najcieplej znów będzie na terenach najwyżej położonych, czyli m.in. w górach.
29.12.2024r – NIEDZIELA:
Zachmurzenie małe i umiarkowane przede wszystkim na krańcach zachodnich i południowych. Co do szerokości rozpogodzeń jeszcze nie mam pewności, ale wydaje się, że najwięcej powinno ich być na zachodzie. Wczoraj w teorii też tak powinno być, ale mgły i niska chmura nie chciały ustąpić. Pozostała część kraju w mgłach, które będą ograniczały widzialność nawet do 50 m, szczególnie o poranku. Wydaje się, że do końca niedzieli najgorsza sytuacja będzie panowała na wschodzie i północy, ale w związku z możliwością nieco chybienia prognozy, ktoś może się mile zaskoczyć, a ktoś niemile rozczarować i okaże się , że na Kujawach np. może się rozpogodzić bardziej. W środowisku mgieł i zamgleń przy temperaturach ujemnych, mogą one zamarzać powodując gołoledź. Tak więc prośba o rozwagę. Temperatura od -3 / 0 stopni na południowym wschodzie, wschodzie oraz miejscami w centrum do +1 / +3 stopni na północy, oraz zachodzie. Na wyżynach od +4 do +8 stopni i nie jest wykluczone, że np. w górach będzie jeszcze cieplej. Wiatr słaby i umiarkowany południowo-zachodni. W strefach mgieł i zamgleń możliwa zupełna flauta. Ciśnienie 1021 – 1029 hPa.
Ostatnie dni tego roku nie przyniosą większych zmian w pogodzie. W myśl zasady – „Nowi rok. nowi „my””, może się okazać, że dopiero od Nowego Roku wkroczy większa dynamika. Czas pokaże.
Nasz ekspert: Jarosław Turała – Miłośnik, pasjonat i popularyzator meteorologii. Autor bloga „Sorry taki mamy klimat, czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały www.facebook.com/meteoexpert