Na południu „większe” opady, niewykluczona miejscowa gołoledź

Na południu „większe” opady, niewykluczona miejscowa gołoledź

mist-traffic

Prognoza pogody na 9-10.12.2024

W zasadzie można by robić prognozy typu – „kopiuj – > „wklej”. Niemal pełne zachmurzenie, przelotne opady deszczu, lub miejscowo deszczu ze śniegiem oraz leżąca amplituda temperatur spowodowana utrzymującym się zachmurzeniem i niezmiennej cyrkulacji powietrza. Tak sytuacja powtarza się mniej więcej od dwóch dni. Przed nami jednak nieco więcej opadów – przede wszystkim nad Polską południową, nieco większe ryzyko pojawienia się opadów śniegu, jak i niestety opadów marznącego deszczu powodującego gołoledź. W górach powinno dosypać śniegu, przez co poprawią się warunki narciarskie, ale pogorszą się z kolei do uprawiania turystyki górskiej. 

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA:

Polska nadal znajduje się pomiędzy niżem Śródziemnomorskim, a wyżem umiejscowionym nad Szkocją i jednocześnie polem wysokiego ciśnienia umiejscowionym od Azorów aż do Skandynawii. Widać również wyraźnie zalegający obszar chłodniejszego powietrza właśnie na południu kontynentu. Przez najbliższe dwie doby sytuacja nie ulegnie zmianie, z tym, ze Polska dostanie się prawdopodobnie we wtorek od strony południowego wschodu w „objęcia” bardzo płytkiego niżu. Dodatkowo nad krajem mamy niezbyt aktywny front atmosferyczny, który będzie przybierał równoleżnikową. Ten efekt sprawi, że od południa będzie zaciągać chłodniejsze powietrze a nie z północy. Dodatkowo we wtorek ten wypełniający się płytki niż z frontami przynieść może nieco więcej opadów na południu i południowym wschodzie. Dodatkowo nad Litwą pojawi się kolejny wyż, który sprawi, że we wtorek zacznie napływać chłód także z północnego wschodu.

9.12.2024r – PONIEDZIAŁEK:

Zachmurzenie duże / całkowite niemal wszędzie. Niewielkie przejaśnienia możliwe są jedynie na północnym wschodzie kraju. Nie jest wykluczone, że w miarę upływu dnia, nieco rozpogodzi się na północy, ale łba urwać sobie nie dam. Opady deszczu o charakterze przelotnym niemal wszędzie. Na południowym zachodzie i miejscami na południu opady śniegu. Uwaga. Również nie są wykluczone opady marznące, które będą powodowały gołoledź. Taka sytuacja przede wszystkim możliwa w Małopolsce oraz na Śląsku. W ciągu dnia niewiele się zmieni. W centrum, na zachodzie i południu opady deszczu, które chwilami mogą być mocniejsze, mogące mieć charakter konwekcyjny. Na południowym zachodzie jeszcze opady mieszane. W górach i w Kotlinie Kłodzkiej opady śniegu. Temperatura od 2 do 4-5 stopni. Cieplej będzie jedynie na północnym zachodzie, gdzie powinno być około 6 stopni (Tmax.). Na pogórzu możliwe zakresy od -1 do +1 stopnia. Wiatr umiarkowany i słaby, północno-wschodni i wschodni. W linii brzegowej Pomorza Zachodniego wiatr silniejszy, w porywie osiągający prędkość do 70 km/h. Ciśnienie 1014 – 1028 hPa. 

UWAGA!!! NOCĄ Z PONIEDZIAŁKU NA WTOREK W WOJEWÓDZTWACH: LUBELSKIM, ŚWIĘTOKRZYKIM ORAZ ŁÓDZKIM  NIEWYKLUCZONE OPADY MARZNĄCE POWODUJĄCE GOŁOLEDŹ.

10.12.2024r – WTOREK:

Zachmurzenie duże / całkowite w całej Polsce. Niewielkie przejaśnienia możliwe w pasie Polski północnej. Opady deszczu ze śniegiem i śniegu w całej Polsce południowej oraz miejscami centralnej. W ciągu dnia opadów powinno być nieco mniej, natomiast większe przejaśnienia jeśli w ogóle wystąpią, to pojawią się gdzieniegdzie na północy kraju. Po południu i wieczorem od strony południowo-wschodniej (Lubelskie – Podkarpackie). Opady marznącego deszczu możliwe na ziemi łódzkiej, w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku, z tym, że tutaj trzeba zaznaczyć, że tego typu opady mogą wystąpić bardzo punktowo. Nocą strefa opadów znad południowego wschodu będzie przemieszczać się na zachód. Tymczasem na północnym wschodzie nie jest wykluczone pojawienie się opadów marznących powodujących gołoledź w drugiej części nocy z wtorku na środę. Temperatura od -2 / 0 stopni niemal wszędzie. Najcieplej na północnym zachodzie, gdzie powinno być odpowiednio od 2 do 4 stopni. W górach poniżej -10, na pogórzu i w kotlinach poniżej -4 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany północno-wschodni. Ciśnienie 1021 – 1031 hPa. 

Nasz ekspert: Jarosław Turała – Miłośnik, pasjonat i popularyzator meteorologii. Autor bloga „Sorry taki mamy klimat, czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały  www.facebook.com/meteoexpert