Prognoza pogody na okres 21-22.08.2024
Jelenia Góra dobowo notuje ponad 150 litrów wody na metr kwadratowy, Warszawa miejscami powyżej 119 litrów wody. Zalane miasta, podtopienia i ogólny chaos, tak w paru zdaniach można podsumować pogodę w ostatnich dniach. Tak duże sumy opadów spowodował pofalowany, stacjonarny front atmosferyczny, który dodatkowo był „zasilany”, przez wilgoć zawartą w troposferze przy okazji adwekcji gorącej masy powietrza. Po jednym dniu względnego spokoju, znów pojawią się wydajniejsze opady deszczu oraz burze, które mogą znów powodować podtopienia oraz zalania. We czwartek znów względny spokój i marginalne opady.
SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA:
Polska znajduje się na skraju wyżu znad Rosji, jednocześnie dostając się powoli od zachodu w objęcia zatoki niżowej wraz z wędrującym, chłodnym frontem atmosferycznym. Na mapach „średnich” widać wyraźnie zatokę fali krótkiej górnej z widocznym szybszym przepływem powietrza oraz zwiększającym się gradientem pionowym temperatury. Czynniki te będą sprzyjały tworzeniu się burz i silniejszych opadów. Po przejściu frontu powoli i sukcesywnie zaczniemy dostawać się pod obszar wysokiego ciśnienia wędrującego ośrodka wyżowego znad Austrii. Opadów powinno być znacznie mniej, ale chmur będzie sporo. Będziemy pod działaniem powietrza polarnego morskiego.
21.08.2024r – ŚRODA:
Jeszcze o poranku niemal na całym zachodzie kraju dotrą chmury z opadami deszczu oraz burzami. Nie jest wykluczone pojawienie się superkomórek lub niewielkiego układu wielokomórkowego. W tych „tworach” sporo wyładowań atmosferycznych, silniejsze porywy wiatru oraz bardzo intensywne opady deszczu oraz gradu. Wczesnym porankiem należy się tego typu zjawisk spodziewać w Wielkopolsce oraz na Pomorzu Zachodnim. W ciągu dnia strefa frontu będzie dalej przemieszczać się w kierunku wschodnim. Około południa intensywnych opadów oraz burz należy spodziewać się na linii – Pomorze – Łódzkie – Śląskie – Opolskie – Kujawsko-Pomorskie. Tutaj również nie są wykluczone bardzo intensywne opady deszczu, mogące powodować podtopienia oraz zalania (biorąc również pod uwagę prognozowaną, większą wodność troposfery, rzędu 40-50 mm). Nie należy wykluczyć opadów gradu oraz silnych i bardzo silnych porywów wiatru (silne prądy zstępujące), które mogą powodować szkody materialne.
Po południu zjawiska przybiorą na sile. W Świętokrzyskim, Mazowieckim, Małopolskim oraz Mazowieckim możliwe powstanie formacji liniowej, która ma szanse przynieść bardzo silne porywy wiatru rzędu 100 km/h. Późnym popołudniem niebezpieczna aura dotrze do Polski wschodniej. Lubelskie, Podkarpackie oraz Podlaskie, muszą się liczyć z niebezpieczną pogodą. Będzie lało, wiało i ogólnie nie będzie przyjemnie. Tymczasem na zachodzie pogoda się uspokoi nieco, chociaż można spodziewać się miejscowej konwekcji z opadami deszczu o charakterze przelotnym. Temperatura od 20-22 stopni na zachodzie, przez 22-25 w centrum, na południu oraz północy do 26-32 na wschodzie kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, na Pomorzu Zachodnim silniejszy, zachodni. Podczas burz niewykluczone porywy rzędu 80-100 km/h. Ciśnienie 1008 – 1012 hPa.
22.08.2024r – CZWARTEK:
Zachmurzenie małe i umiarkowane w całym kraju. W ciągu dnia szczególnie na północy oraz zachodzie może się zachmurzyć. Padać nie powinno nigdzie. Wieczorem coraz więcej przejaśnień na zachodzie, aż do bezchmurnego nieba. Temperatura od 16-18 stopni nad morzem przez 19-21 na przeważającym obszarze kraju, do 22-23 na południu i południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. Ciśnienie 1011 – 1015 hPa.
Nasz ekspert: Jarosław Turała – Miłośnik, pasjonat i popularyzator meteorologii. Autor bloga „Sorry taki mamy klimat, czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały www.facebook.com/meteoexpert