Jesień powita nas słońcem

Jesień powita nas słońcem

sunny day

Jesień powita nas słońcem. Prognoza pogody 23-24.09.2024

Stało się. Weszliśmy już naprawdę prawilnie w jesień. W niedzielę powitaliśmy astronomiczną, dziś witamy kalendarzową. Pewnie wielu z Was jesień kojarzy się ze słotą, przymrozkami oraz coraz krótszym dniem, ale w naszym klimacie umiarkowanym przejściowym można liczyć również na całkiem ciepłe i przyjemne dni. Tak jak w tytule, jesień kalendarzowa powita nas sporą ilością słońca. Padać nie będzie. Zmiana nastąpi we wtorek, kiedy to od strony zachodniej wejdzie strefa opadów deszczu związana z frontem atmosferycznym. Zrobi się też nieco chłodniej. 

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA:

Polska znajduje się jeszcze w polu podwyższonego ciśnienia, ośrodka wyżowego, który obecnie znajduje się nad Rosją. Tymczasem na zachód od naszego kraju, a dokładniej nad Wyspami Brytyjskimi, który powoli i sukcesywnie będzie wędrował w kierunku Norwegii. Wyż natomiast powoli będzie przemieszczał się w kierunku wschodnim właśnie ustępując miejsca polu niższego ciśnienia. Sprawi to również, że do Polski dotrze front z opadami deszczu. Napływać zacznie nieco chłodniejsza masa powietrza polarnomorskiego. 

23.09.2024r – PONIEDZIAŁEK:

Zachmurzenie małe lub jego brak. Jednak z każdą godziną, od południowego zachodu chmur zacznie przybywać. Początkowo będą to chmury piętra wysokiego (cirrus), które będą powoli gęstniały. Na niebie możliwe jest pojawienie się zjawisk optycznych. Później pojawi się także chmura średnia, również niewykluczone, że miejscami na zachodzie i południowym zachodzie w formie warstwy. Najlepsza aura (pod kątem zachmurzenia) na północy, północnym wschodzie i wschodzie. Padać do końca dnia nie powinno. Temperatura podobna do niedzielnej. Od  18-20 stopni na pogórzu i nad samym morzem do 22-25 w pozostałej części kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, w górach silniejszy, południowy. Ciśnienie 1011 – 1016 hPa. 

24.09.2024r – WTOREK:

Początek dnia ładny i pogodny. Najwięcej chmur na północnym wschodzie (o poranku). W ciągu dnia od zachodu wejdzie strefa frontu atmosferycznego, który przyniesie po południu na Dolnym Śląsku, w Lubuskim, Pomorzu Zachodnim, a następnie w Opolskim, Śląskim i Wielkopolskim. Strefa dość szeroka będzie przemieszczała się na północny wschód i do wieczora rozpadać się powinno także w Łódzkim oraz w Małopolskim. Chwilami opady mocniejsze. Reszta kraju w nieco większym zachmurzeniu, ale padać nie powinno. Temperatura od 21-25 stopni nad większością regionów do zaledwie 13-16 w strefie opadów deszczu (południowy zachód i zachód). Wiatr słaby i umiarkowany, południowy. W górach i w centrum kraju silniejszy. Ciśnienie 1004 – 1014 hPa. 

Nasz ekspert: Jarosław Turała – Miłośnik, pasjonat i popularyzator meteorologii. Autor bloga „Sorry taki mamy klimat, czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały  www.facebook.com/meteoexpert