Dalsze opady, konwekcja (może zagrzmieć) i coraz chłodniej

Dalsze opady, konwekcja (może zagrzmieć) i coraz chłodniej

rain-window

Prognoza pogody na 28.02 – 1.03

Czy już przyzwyczailiśmy się do w miarę ciepłych dni?? Wydaje się, że tak. Na termometrach od paru dni, szczególnie na zachodzie można było zobaczyć temperatury powyżej +10 stopni. Np. wczoraj, czyli we czwartek, najcieplej było we Wrocławiu: +11,7 stopnia. Ogólnie najcieplejszym można powiedzieć województwem, gdzie w wielu miejscach temperatura przekroczyła +11 stopni. Nad Polską dominowały chmury, a wieczorem pojawiła się strefa wielkoskalowych opadów deszczu (w górach śniegu). Strefa związana jest z pofalowanym frontem atmosferycznym niżu śródziemnomorskiego. W przeciągu najbliższej doby, a w zasadzie dwóch, nad Polską pojawi się płytki niż baryczny (górny) z systemem frontów atmosferycznych. Front pozostanie z nami również w sobotę, ale opadów powinno być coraz mniej. Na uwagę zasługuje napływ (adwekcja) chłodniejszej masy powietrza, co przełoży się na pojawienie się opadów śniegu. 

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA:

Polska znajduje się w bezpośrednim oddziaływaniu pofalowanego frontu atmosferycznego, na którym wydaje się pojawił się niż baryczny. Tymczasem w ciągu dnia od zachodu powinien wejść kolejny niż baryczny (płytki, górny) z frontem atmosferycznym, który ułoży się prawdopodobnie równoleżnikowo, a w sobotę po przejściu niżu, front zacznie przybierać kierunek południowo-zachodni. Za frontem w sobotę napłynie chłodniejsze powietrze, co zaowocuje przekształceniem się opadów deszczu, w opady śniegu. Na uwagę zasługuje także środowy dzień, w którym wraz z pojawieniem się niżu, pojawi się większy gradient pionowy temperatury, co również zaowocuje pojawieniem się w wielu miejscach kraju opadów o cechach konwekcyjnych. W sobotę napłynie chłodniejsze powietrze pochodzenia polarnego, morskiego. Jednocześnie trzeba zauważyć znaczny wzrost ciśnienia w sobotę, w porównaniu do czwartku i piątku.

28.02.2025r – PIĄTEK :

Zachmurzenie duże / całkowite niemal wszędzie. Jakieś pojedyncze przejaśnienia możliwe są w centrum. Opady deszczu od rana na całej linii Polski wschodniej, sięgając niemal województwa Łódzkiego. Padać będzie także na zachodzie i północy, z tym, że na Pomorzu już od rana może występować miejscowa konwekcja. W ciągu dnia nadal wielkoskalowe opady na linii wschodniej i tam niewykluczone opady deszczu ze śniegiem, szczególnie na Podlasiu. Poza tym przelotnie może popadać wszędzie, ale na południu, w centrum oraz na północy (szczególnie na Pomorzu) możliwe opady o cechach konwekcyjnych, podczas których nie wykluczone opady krupy śnieżnej. Nie jest nawet wykluczone, że pojawią się wyładowania atmosferyczne. Po południu przejaśnienia powinny objąć województwa południowe, a nad resztą kraju nadal przelotne opady. UWAGA!!! Na Podlasiu oraz we wschodniej części woj. Warmińsko – Mazurskiego wieczorem niewykluczone intensywne opady śniegu, które mocno mogą utrudniać jazdę. Nadal w wielu miejscach konwekcja i silniejsze opady. Temperatura w opadach od +3 do +5 stopni (wschód i północ) do +6 / +9 stopni na południu oraz w centralnej części kraju. Wiatr słaby i umiarkowany zachodni, na północy północny i wschodni. Ciśnienie 1018 – 1021 hPa. 

1.03.2025r – SOBOTA:

Poranek pierwszego dnia meteorologicznej wiosny oprócz Małopolski oraz Podkarpacia, gdzie zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, powita zachmurzeniem dużym / całkowitym. Od rana umiarkowane opady śniegu na Warmii, Mazurach, Podlasiu oraz na Mazowszu (północna część). Na ziemi Łódzkiej oraz na Kujawach opady deszczu ze śniegiem chociaż i tu sam śnieg niewykluczony. Inne regiony to już przelotne opady wszelakiej maści, ale słabe i bardzo słabe. W ciągu dnia opady przemieszczą się bardziej na wschód i południe. Dominować będzie deszcz ze śniegiem, ale na północnym wschodzie i w górach śnieg. Reszta kraju w chmurach i symbolicznych opadach – do końca dnia. Temperatura średnio od +1 do +4 stopni. Wyjątkiem będzie południowy wschód, gdzie na termometrach od +4 do +6 / +7 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany północny, na południu zachodni. Będzie on potęgował uczucie chłodu (plus wilgoć oczywiście). Ciśnienie 1023 – 1030 hPa.

Nasz ekspert: Jarosław Turała – Miłośnik, pasjonat i popularyzator meteorologii. Autor bloga „Sorry taki mamy klimat, czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały  www.facebook.com/meteoexpert