Coraz silniejszy wiatr i przelotne opady – Prognoza pogody na 25-26.09.2024
Nadszedł czas niżów wędrownych. Oznacza to pogodę zmienną, wietrzną z nieco skaczącym lub jak kto woli zmieniającym się ciśnieniem. Na Atlantyku jeden za drugim tworzą się niże baryczne, które wpadając w szybki przepływ powietrza, docierają do Europy. Taki zestaw będzie przemieszczał się przez najbliższe dni nad północno-zachodnim sektorem, niedaleko naszego kraju.
Za nami bardzo ciepły wtorek. Temperatury maksymalne na wschodzie kraju prawie sięgnęły 27 stopni. Tymczasem na zachodzie mieliśmy już oddziaływanie frontu atmosferycznego (mimo wszystko do południa było jeszcze bardzo ładnie), który już po południu oraz wieczorem i nocą przyniósł opady deszczu oraz miejscowe burze. Przed nami nieco zmienna pogoda ze wzrostem prędkości wiatru.
SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA:
Polska znajduje się jeszcze w strefie odchodzącego frontu atmosferycznego o charakterze okluzji, który jeszcze we środę zaznaczy się właśnie na południowym wschodzie kraju. Tymczasem dostaniemy się w obszar szybszego przepływu powietrza (w zasadzie na jego skraju), w którym będą wędrowały niże atlantyckie z frontami atmosferycznymi oraz nieco większą porcją wilgoci. Zwiększający się gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego sprawi, że mocniej zacznie wiać wiatr. Dopóki nad Atlantykiem nie zagości wyż, jeszcze będzie ciepło. W innym przypadku popłynie chłód z północnego zachodu.
25.09.2024r – ŚRODA:
Zachmurzenie na ogół umiarkowane i duże. Najwięcej przejaśnień w centrum oraz miejscami na południu i południowym zachodzie. Jeszcze przed południem przelotne opady w Małopolsce oraz lokalnie na Podkarpaciu oraz Lubelszczyźnie. W innych regionach padać nie powinno (no może poza Pomorzem Zachodnim, ale naprawdę bardzo lokalnie). W drugiej części dnia w Małopolsce, w Podkarpackim oraz Lubelskim dojdzie do inicjacji konwekcji. Podobnie Pojawią się burze i silniejsze opady. Może być nawet sporo wyładowań atmosferycznych. Nie są wykluczone superkomórki z opadami gradu. Podobnie będzie na Pomorzu Zachodnim, ale zasięg i intensywność zjawisk będzie mniejsza. W innych regionach padać nie powinno. Temperatura od 17-20 stopni na północy oraz na krańcach południowych, do 21-22 na północnym wschodzie, wschodzie i miejscami w centrum. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. Najmocniej będzie wiało nad morzem, oraz na Warmii i Mazurach. Tam porywy do 45-55 km/h. Ciśnienie 1005 – 1014 hPa.
26.09.2024r – CZWARTEK:
Zachmurzenie umiarkowane i duże nad niemal całą Polską. Od rana najwięcej przejaśnień na wschodzie, północnym wschodzie i południu. Na zachodzie zachmurzenie duże / całkowite i już od rana opady przelotne deszczu. Najmocniej będzie padało na Pomorzu Zachodnim i Pomorzu. W ciągu dnia popada także w Lubuskim, Wielkopolskim, Warmińsko – Mazurskim, Kujawsko-Pomorskim, a wieczorem dołączy Dolny Śląsk. W innych regionach padać nie powinno. Temperatura od 16-18 stopni w pasie Pomorza oraz na pogórzu, przez 19-21 nad resztą kraju. Wysoko w górach od 5 do 8 stopni. Wiatr umiarkowany, dość silny, południowy i południowo zachodni. Najsilniej będzie wiało na Podkarpaciu oraz w południowej części Małopolski, oraz Dolnego Śląska, gdzie możliwe są porywy rzędu 65-75 km/h. W górach możliwe porywy powyżej 100 km/h. Na nizinach porywy rzędu 35-55 km/h. Ciśnienie 993 – 1008 hPa.
Nasz ekspert: Jarosław Turała – Miłośnik, pasjonat i popularyzator meteorologii. Autor bloga „Sorry taki mamy klimat, czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały www.facebook.com/meteoexpert