Coraz dynamiczniejsza aura. Wtorkowy wieczór dość niebezpieczny

Coraz dynamiczniejsza aura. Wtorkowy wieczór dość niebezpieczny

rain-street

Prognoza pogody na 18-19.11.2024

Niedziela była powiedzmy w końcu takim typowym, jesiennym dniem. Dominowało zachmurzenie duże, chociaż w południowej Małopolsce oraz na Podkarpaciu oraz początkowo w Świętokrzyskim było całkiem ładnie. Najwyższą temperaturę zanotowano w Nowym Sączu: prawie 10 stopni. Najchłodniej w Katowicach; ledwie ponad 4 stopnie. Przed nami coraz większa dynamika w pogodzie. O ile jeszcze dziś nie powinno być aż tak „drastycznie”, o tyle przede wszystkim we wtorkowy wieczór i noc z wtorku na środę, może być dynamiczne przede wszystkim z uwagi na silne i bardzo silne porywy wiatru. Dodatkowo będzie padał zarówno deszcz, jak i śnieg. 

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA:

Polska znajduje się w polu obniżonego ciśnienia, w oddziaływaniu niżu barycznego znad północnej Skandynawii. Oprócz tego będzie się w kierunku południowej części kontynentu pogłębiać zatoka w polu geopotencjału wraz z szybszym przepływem oraz wzrastającym gradientem pionowym temperatury. Już we wtorek do Polski w środowisku szybszego przepływu dotrze niż baryczny z systemem frontów, który sprawi, że będzie mocno i bardzo mocno wiało. Pojawią się opady wszelkiej maści i niewykluczone burze. Będzie naprawdę dynamicznie. 

18.11.2024r – PONIEDZIAŁEK:

Zachmurzenie umiarkowane i duże z przejaśnieniami przede wszystkim na południowym wschodzie oraz miejscami na południu. Jakieś niewinne przejaśnienia możliwe również w centrum. Na pozostałym obszarze już od rana zachmurzenie duże / całkowite i opady deszczu. W pasie Pomorza i Pomorza Zachodniego nad morzem od rana konwekcja, która może przynieść silniejsze opady deszczu lub krupy śnieżnej. Opady punktowe praktycznie w całej Polsce północnej. Od zachodu w ciągu dnia wejdzie strefa opadów mieszanych, które będą przemieszczały się od woj. Lubuskiego po Wielkopolskie, Łódzkie, po Świętokrzyskie oraz Lubelskie. Opadów należy się również spodziewać na Śląsku, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu. Późnym popołudniem rozpogodzenia na Dolnym Śląsku. Temperatura średnio od 2 do 5 stopni. Najcieplej w woj. południowych, od 4 do 7 stopni. W górach minusy, a na pogórzu do maksymalnie 1-2 stopni. Wiatr umiarkowany, chwilami dość silny, szczególnie na północy w strefie nadmorskiej. Na Bałtyku sztorm. Wiać będzie z zachodu. Ciśnienie 998 – 1013 hPa. 

19.11.2024r – WTOREK:

Poranek pogodny w miarę na południowym wschodzie oraz miejscami na południu kraju. Reszta Polski w chmurach. Od zachodu wejdzie strefa frontu ciepłego z opadami, które na początku pojawią się w całej linii Polski zachodniej. Dominować będą opady deszczu, ale nie tylko. Miejscami może spaść deszcz ze śniegiem i śnieg, który może padać intensywnie i powodować pojawienie się niewielkiej, szybko topiącej się pokrywy. Tak powinno być na Pomorzu Zachodnim, Pomorzu oraz w północnej części woj. Wielkopolskiego czy Kujawsko-Pomorskiego. Wieczorem śnieg możliwy także na Warmii I Mazurach. Pozostałe regiony z deszczem. Najlepsza pogoda na południu Polski. Wieczorem wejdzie kolejna strefa opadów od zachodu, deszczu oraz później deszczu ze śniegiem. Należy liczyć się również z opadami konwekcyjnymi, które będą silniejsze i mogą generować wyładowania oraz opad krupy śnieżnej. Tak upłynie wieczór i noc. Temperatura od 2-4 stopni w Polsce północnej, sięgając Mazowsza oraz Łódzkiego do 6-9 a nawet 10-11 na południu kraju. Trzeba zauważyć, że ciepły sektor i napływ ciepła będzie podnosił temperatury jeszcze do północy. Wiatr silny i bardzo silny, zachodni i północno-zachodni. Na Pomorzu Zachodnim w pasie brzegowym do 120 km/h. Na Pomorzu następnie niewykluczone porywy rzędu 130-140 km/h. Na zachodzie oraz później także w Wielkopolsce, Ziemi Łódzkiej, Kujawach wiatr w porywach od 65 do 85/90 km/h. Trzeba zauważyć, że to porywy pojedyncze i lokalne. Taka siła wiatru będzie powodować szkody materialne i generować przerwy w dostawie energii elektrycznej. Ciśnienie 972 – 995 hPa. 

Prawdopodobnie we wtorek rano lub dziś wieczorem pojawi się ostrzeżenie meteorologiczne. 

Nasz ekspert: Jarosław Turała – Miłośnik, pasjonat i popularyzator meteorologii. Autor bloga „Sorry taki mamy klimat, czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały  www.facebook.com/meteoexpert