ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 21.06.2024r – 19:00 CEST – 22.06.2024r – 02:00 CEST.
OBSZARY OBJĘTE OSTRZEŻENIEM:
Obszary zaznaczone kolorem – CZERWONYM :
z uwagi na możliwość wystąpienia nawalnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy powyżej 5 cm. Dodatkowo jest wielce prawdopodobne pojawienie się tzw. linii szkwału oraz zjawisk silnego prądu zstępującego z dobrze rozbudowanych superkomórek burzowych. W tych regionach nie jest wykluczone pojawienie się trąby powietrznej oraz bardzo aktywnych pod względem wyładowań – komórek.
Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM:
z uwagi na możliwość wystąpienia bardzo intensywnych, miejscami nawalnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy do 5 cm oraz silniejszych porywów wiatru o prędkości powyżej 60-70 km/h.
Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM:
z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych, miejscami intensywnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy do 1,5 cm. Nie jest wykluczone pojawienie się silnych porywów wiatru do 50 km/h.
SYTUACJA BARYCZNA:
Polska znajduje się na skraju odchodzącego na wschód układu wysokiego ciśnienia. Tym czasem na zachód od naszej granicy mamy dość szybko przemieszczający się w naszym kierunku niż baryczny, który prawdopodobnie nocą osiągnie nasz kraj. Niesie on zarówno zaostrzenie wszelakiej niestabilności jak i system frontów atmosferycznych. Należy zauważyć, że znajdujemy się w sektorze ciepła pomiędzy ciepłym, a chłodnym frontem. Dziś chłodny front powinien przewędrować przez nasz kraj przynoszą spore ochłodzenie oraz szereg niebezpiecznych zjawisk. Jeszcze dodatkowo istnieje ryzyko pojawienia się niżu barycznego gdzieś na południowym zachodzie kraju, co również wpłynęłoby na intensyfikację zjawisk.
SPODZIEWANE ZJAWISKA:
– BARDZO INTENSYWNE / NAWALNE OPADY DESZCZU
– OPADY GRADU POWYŻEJ 5 CM ŚREDNICY
– BURZE WIELOKOMÓRKOWE
– BURZE SUPERKOMÓRKOWE
– UKŁAD MEZOSKALOWY
– SILNE PRĄDY ZSTĘPUJĄCE ORAZ WBUDOWANE LINIE SZKWAŁU
– NIEWYKLUCZONA (E) TRĄBA (Y) POWIETRZNE
– ZALANIA / PODTOPIENIA
– SZKODY MATERIALNE
OPIS ZAGROŻENIA:
Po raz kolejny musimy zmierzyć się dziś z siłą żywiołu. Do naszego kraju zmierza niż baryczny wraz z systemem frontów atmosferycznych. Przede wszystkim należy wspomnieć o adwekcji zwrotnikowej masy powietrza oraz większej jej zasobności w wilgoć. Obecnie więc znajdujemy się w sektorze ciepła, ale już na zachód od Polski widać strefę frontu atmosferycznego chłodnego, który powoli i sukcesywnie będzie wędrował w kierunku wschodnim.
Za frontem napływać zacznie zarówno niestabilna jak i chłodniejsza znacznie masa powietrza. W środowisku szybkiego przepływu oraz obecności niżu (który również nieco zaostrza gradient poziomy ciśnienia) dojdzie do szybkiej inicjacji, aby nie powiedzieć erupcji chmur konwekcyjnych. Zresztą, jak spojrzycie na zachód i południowy zachód od Polski, gdzie już mamy widoczne aktywne układy burzowe generujące naprawdę sporą ilość wyładowań.
W Polsce powinno się wszystko zacząć mniej więcej w przedziale 18-19:00 CEST, kiedy to już nad województwo Lubuskie dotrze jeden z układów. Drugi układ widoczny na południu również zmierza w naszym kierunku. Jest wielce prawdopodobne, że połączą się one w jeden naprawdę groźny układ.
Największym dziś niebezpieczeństwem ze strony pogody będą znów dobrze rozbudowane burze superkomórkowe, które przyniosą grad o sporej średnicy oraz silne prądy zstępujące, powodujące szkody materialne. Oprócz tego troposfera dziś jest mocno „naładowana” wodą, co przełoży się na szereg miejsc z opadami o charakterze nawalnym. Przyniosą one oczywiście liczne podtopienia oraz zalania. Wspomniane superkomórki będą licznie wbudowane w układ mezoskalowy, który może wygenerować sygnaturę bow echo wraz z naprawdę silnymi porywami wiatru prostoliniowego, niestety również powodującego szkody materialne. Z uwagi na niski poziom kondensacji z uniesienia oraz dość dobre warunki kinematyczne istnieje szansa na pojawienie się trąby lub trąb powietrznych. Układ (bo prawdopodobnie połączą się oba – zachodni i południowy) będzie przemieszczał się na wschód z lekkim odchyleniem w kierunku północnowschodnim.
Nasz ekspert: Jarosław Turała – Miłośnik, pasjonat i popularyzator meteorologii. Autor bloga „Sorry taki mamy klimat, czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały www.facebook.com/meteoexpert