Alert METEOROLOGICZNY

Alert METEOROLOGICZNY

allert pogodowy

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 10.07.2024r – 13:00 CEST – 11.07.2024r – 05:00 CEST

OBSZARY OBJĘTE OSTRZEŻENIEM:

allert10702024

Obszary zaznaczone kolorem – CZERWONYM:

Z uwagi na możliwość wystąpienia nawalnych opadów deszczu o wysokiej wydajności. Dodatkowo możliwy grad o średnicy powyżej 5 cm. W tych obszarach również nie jest wykluczone pojawienie bardziej zorganizowanego Mezoskalowego Układu Konwekcyjnego, który może przynieść bardzo silne porywy wiatru o prędkości powyżej 110 km/h.

Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM:

Z uwagi na możliwość wystąpienia bardzo intensywnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy od 3 do 5 cm, chociaż nie wyklucza się większych gradzin (Warmińsko – Mazurskie). Dodatkowo prognozowane są silniejsze porywy wiatru do 90 km/h.

Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM:

Z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy do 2 cm. Również w tych regionach należy spodziewać się silniejszych porywów wiatru do 70 km/h.

SYTUACJA BARYCZNA:

Polska znajduje się pomiędzy dwoma ośrodkami barycznymi. Jednym z nich jest niż znad Wielkiej Brytanii (strona zachodnia). Natomiast od wschodu drugim jest wyż, znajdujący się nad zachodnią Rosją. Do Polski na chwilę napłynie bardzo gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego po uprzednim zaznaczeniu się wycinka ciepłego frontu w północno zachodniej części kraju. Powietrze będzie niestabilne, a dodatkowo będzie w nim dość sporo wilgoci, dostępnej już od wysokości 950 hPa (600m). Już po południu dostaniemy się pod wpływ zatoki niskiego ciśnienia, wraz z wędrującym frontem atmosferycznym, za którym napłynie chłodniejsze powietrze pochodzenia polarnomorskiego. Przed frontem będziemy mieli dość aktywną linię zbieżności, w której rozwinie się głęboka konwekcja.

SPODZIEWANE ZJAWISKA:

  • BARDZO INTENSYWNE / NAWALNE OPADY DESZCZU.
  • OPADY GRADU O ŚREDNICY > 5 CM
  • BARDZO SILNE PORYWY WIATRU DOCHODZĄCE LUB PRZEKRACZAJĄCE 110 KM/H.
  • BURZE WIELOKOMÓRKOWE
  • BURZE SUPERKOMÓRKOWE
  • NIEWYKLUCZONY MEZOSKALOWY UKŁAD KONWEKCYJNY
  • BURZE BARDZO „AKTYWNE” ELEKTRYCZNIE
  • SILNE PRĄDY ZSTĘPUJĄCE

OPIS ZAGROŻENIA:

Zanim zajmę się burzami, chciałem zaznaczyć, że dziś będziemy mieli bardzo upalny dzień. Na zachodzie, południowym zachodzie i południu na termometrach możliwe wskazania rzędu 35-36 stopni. Taka temperatura jest bardzo ciężka do zniesienia, szczególnie przez osoby starsze oraz ze schorzeniami ze strony układu krążenia / nerwowego / wieńcowego oraz oddechowego. Dbamy więc o nawodnienie i ograniczenie jakiejkolwiek, większej pracy fizycznej (tak wiem, niektórzy będą w pracy). Pamiętajmy również o naszych pupilach oraz o zwierzakach dziko żyjących (m.in. ptakach). Wystawmy w miarę możliwości jakiś „garniec” z wodą dla nich.

Dziś niestety kolejny, niebezpieczny dzień pod względem aury. Wszystko za sprawą adwekcji gorącej masy powietrza, po której nastąpi adwekcja chłodniejszej. No właśnie. Tutaj warto napisać, że chłodniejszej, ale o nie drastycznym gradiencie (różnicy). To cenne info, gdyż może to zmienić nieco intensywność burz. Dziś wydaje się, że najgroźniejsza pogoda będzie panowała na północy kraju oraz w Wielkopolsce czy w woj. Kujawsko-Pomorskim, gdzie nie jest wykluczone pojawienie się większego, zorganizowanego układu lub układów burzowych, które przyniosą bardzo intensywne, wręcz nawalne opady deszczu (spora wodność troposfery dziś). Dzięki temu dojdzie do wielu zalań i podtopień. Szacuje się, że miejscami wydajność opadu sięgnie 70-90 mm, a kto wie, czy nie więcej. W układach jest niemal pewne pojawienie się superkomórek burzowych, które wygenerują grad o większej średnicy (pewnie gdzieś powyżej 5 cm). oraz co gorsza, silne prądy zstępujące, które mogą miejscami osiągać prędkość powyżej 110 km/h. Nie muszę chyba pisać, że oznacza to szkody materialne. Dzisiejszy front będzie nieco wygięty, a adwekcja chłodu na początku obejmie Pomorze Zachodnie oraz Pomorze. Tam gradient temperatury będzie najwyższy, stąd wygląda również na to, że i zjawiska będą najgwałtowniejsze (chociaż pośrednio tylko chodzi o temperaturę). W ciągu wieczoru, bardziej zorganizowany układ jest możliwy w Wielkopolsce oraz na Kujawach. Tam również sporo deszczu, grad oraz bardzo silny wiatr. Wyż znad wschodniej części kraju nie ustąpi tak szybko, więc tempo przemieszczania się frontu nie będzie zbyt szybkie. Zauważyć należy nieco szybszy przepływ w środkowej troposferze i niewielki udział fali górnej. Takie warunki również sprzyjać będą formowaniu się układów burzowych. Na niebie znów będzie można podziwiać efekt „strobo” z dominacją wyładowań między chmurowych. W ciągu nocy układy nadal będą obecne, ale jak daleko zajdą i w jakiej formie, dowiemy się dziś w nocy. Do rana strefa burz przemieści się na północny wschód kraju.

Nasz ekspert: Jarosław Turała – Miłośnik, pasjonat i popularyzator meteorologii. Autor bloga „Sorry taki mamy klimat, czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały  www.facebook.com/meteoexpert